Baschet: Victorie CSM Medias impotriva CSM Miercurea Ciuc

CSM Medias s-a impus vineri , 1 noiembrie a.c., in fata celor de la CSM Miercurea Ciuc, scor 100-80, intr-o partida contand pentru etapa a 4-a a Ligii Nationale de Baschet Masculin.

Confruntarea din Sala Sporturilor Medias a inceput sub semnul echilibrului, scorul dupa primele zece minute de joc fiind 22-20. Echipa noastra a reusit un sfert secund foarte bun, intrand la cabine cu un avantaj de 14 puncte, scor 47-33. Jocul bun al echipei a continuat si in penultimul act al confruntarii, Nicoara&Co distantandu-se la 23 de puncte la finalul sfertului. In ultimul sfert, tehnicianul Mihai Popa a rulat intreg lotul, confruntarea incheidu-se cu scorul de 100-80.

Titus Nicoara a fost cel mai bun jucator al echipei noastre, reusind 19 puncte, 6 recuperari si 3 pase decisive, pentru un indice de de 26 la eficienta. Nikola Siladji si Quincy Harding au marcat cate 15 puncte fiecare, in timp ce Calota si Gibson au reusit cate 13 puncte.

„O victorie meritata, zic eu. Am crescut putin nivelul jocului nostru, chiar si in partida de la Voluntari am inceput sa aratam mai mult ca o echipa. Mai avem mult de lucru pana vom ajunge sa ne putem bate cu fortele campionatului, dar suntem pe drumul cel bun, felicit baietii pentru aceasta victorie si de luni incepem din nou munca pentru urmatorul joc de la Tg. Jiu.

Toate meciurile o sa fie stranse in prima jumatate pentru ca fiecare echipa are jucatori de valoare, nu poti sa castigi primul sfert direct la 20 de puncte si dupa aceea sa stai linistit. Tot meciul trebuie sa stai in priza si pana la urma este benefic baschetului pentru ca sunt echipe valoroase si este o competitie acerba.

Deocamdata, pentru perioada aceasta, sunt multumit de startul de campionat, pentru victorii. Mai avem de muncit sa corectam unele aspecte ale jocului, care nu ma multumesc, dar suntem pe drumul cel bun si pas cu pas vom reusit. Este o echipa noua, nu putem peste noapte sa ii facem sa fie campioni.”, a declarat tehnicianul Mihai Popa.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *