Baschet: CSM Medias a invins CSM Focsani

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal Medias s-a impus vineri, 11 octombrie a.c., in fata celor de la CSM Focsani, scor 96-81, in prima etapa a Ligii Nationale de Baschet Masculin.

Confruntarea a inceput sub semnul echilibrului, cele doua echipe mergand cap la cap, oaspetii reusind sa castige primul sfert, scor 21-17. Actul secund s-a desfasurat in aceeasi nota, scorul pauzei mari fiind 39-40. In penultimul sfert al confruntarii, echipa noastra a reusind sa se distanteze pe tabela de marcaj. Nicoara&Co au reusit un sfert patru foarte bun, obtinand victoria.

„Ne asteptam la un meci dificil, stiam de calitatea individuala a celor de la Focsani. Stiam ca in partea a doua o sa cada un pic fizic pentru ca nu o sa reziste la intensitatea pe care incercam sa o punem timp de 40 de minute. Astazi am facut mai multe greseli decat ne asteptam, au avut niste procentaje bune in prima parte, dupa aceea am intrat usor in joc si ne-am realizat si planul pe care l-am pregatit.”, a declarat tehnicianul Mihai Popa.

Titus Nicoara a fost cel mai bun jucator al echipei noastre, terminand in double-double cu 26 de puncte si 10 recuperari, avand un indice de 36 la eficienta. Stefan Nikolic a reusit 16 puncte, o recuperare si 5 pase decisive. Nikola Siladji si Andrei Iliescu au marcat cate 13 puncte fiecare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *