Baschet: CSM Medias, o infrangere si o remiza la Bucuresti

Echipa de baschet  CSM Medias a pierdut vineri primul amical al presezonului, pe terenul celor de la Dinamo Stiinta Bucuresti. Confruntarea a inceput sub semnul echilibrului, primul sfert fiind adjudecat de gazde, scor 19-16. In actul secund, bucurestenii s-au distantat pe tabela de marcaj, avand un avantaj de 19 puncte la pauza mare, scor 53-34. A doua parte a jocului a fost simetrica cu prima, sfertul trei fiind echilibrat, urmand ca sfertul patru sa fie castigat categoric de bucuresteni. Scorul final al partidei a fost 95-65.

Cel mai bun marcator al echipei noastre a fost Nikola Siladji cu 12 puncte la care a mai adaugat 2 recuperari si 2 pase decisive. Jacob Gibson si Titus Nicoara au marcat ambii cate 11 puncte.

Meciul al doilea de la Bucuresti s-a incheiat la egalitate, scor 81-81, cei doi tehnicieni decizand sa nu se mai dispute prelungiri. Confruntarea a inceput cu echipa noastra la conducere, castigand actul inaugural cu scorul de 16-23. Echipa din capitala a revenit in sfertul secund, scorul pauzei fiind egal, 45-45. Ultimele doua sferturi ale partidei au fost echilibrate, fiecare echipa castigand cate un sfert la un punct diferenta.

Nikola Siladji a fost din nou cel mai bun marcator al echipei noastre, reusind 17 puncte, 8 recuperari si 2 pase decisive. Jacob Gibson a terminat partida cu 17 puncte, 2 recuperari si 2 pase decisive. Octavian Popa Calota a contabilizat 12 puncte, o recuperare si 5 pase decisive.

Urmatoarele jocuri amicale ale echipei noastre sunt programate in perioada 26-27 septembrie, atunci cand vom organiza Cupa Medias, in Sala Sporturilor Medias.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *