Remember: Cantina legionara

Rasfoind ultimul numar de anul trecut al publicatiei “Mediascher Infoblat”, am descoperit o fotogafie interesanta. Este vorba de o fotografie care reprezinta “Cantina Legionara” din Medias. Fotografia este inclusa intr-un material publicat de catre Erwin Schuster si apartine arhivei Asociatiei “Locului Natal”.

Foto credit: Arhiva Asociatiei “Locului Natal”

Miscarea legionara nu a ocolit Mediasul. Legiunea Arhanghelului Mihail a avut membrii si in orasul nostru, iar cantina era chiar in centrul orasului. Dupa cum se poate observa in fotografie, era situata in curtea Casei Piaristilor, insemnele legiunii fiind arborate atat la intrare in Casa Piaristilor, cat si la unul dintre geamurile cantinei.

In materialul publicat, Erwin Schuster face referire la comportamentul membrilor Garzii de Fier si la refuzul unor patroni sasi de a interzice evreilor sa faca cumparaturi din magazinele lor. Pentru ca sa reduca numarul incidentelor dintre legionari si evrei, primarul Zikeli a dat dispozitie ca magazinele din centrul orasului sa fie pazite.

Legionarii medieseni s-au confruntat cu o situatie diferita fata de cei din alte localitati. Sasii din Medias s-au inteles cu evreii pentru preluarea averilor si magazinelor pe timpul razboiului. In urma acestei intelegeri, s-au format garzi cetatenesti, care au fost instalate in fata si in curtile pravaliilor evreiesti, fapt mentionat si de catre ministrul afacerilor interne, Generalul Petrovicescu, in data de 18 decembrie 1940.

Niciun comentariu


  1. Informație extrem de interesantă, iar fotografia este un document impresionant. Meriți toată considerația pentru contribuția pe care ca „diletant” o aduci la prezentarea, chiar și fragmentat, a unor momente din istoria orașului nostru. Doar este anul împlinirii celor 750 de ani de atestare. Bravo!

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *