Primele rezultate ale medieșenilor la Campionatul Mondial de Karate WUKF

Reprezentanții Clubului Sportiv Ippon Mediaș participă la Campionatul Mondial de Karate WUKF. Evenimentul  are loc în perioada 2 – 7 iulie a.c., în Fort Lauderdale – Florida, Statele Unite ale Americii.  Am primit de la antrenoarea Dora Hanga, primele rezultate ale medieșenilor.

Luni- ziua 1 de competișie:

Mihai Toma a obținut medalia de argint la Kumite 16-17 ani Open Weight, într-o categorize cu 42 de sportivi.

Iulia Ivan s-a calificat alături de echipa feminină de Kumite 18-20 ani în semifinalele care se vor desfășura joi, atât la Kumite Shobu Sanbon, cât și Rotativ. Din păcate a pierdut în turul 2 la Kumite Open.

Andrei și Mihai Toma au cucerit medalia de aur la Kumite rotativ cadeți 16-17 ani și s-au calificat în semifinalele probei de Kumite Shobu Sanbon.

Taria Nagy a luat două medalii de aur la Kumite echipe Sanbon și Rotativ 17-17 ani alături de colegele ei de lot.

Echipa de Kata sincron formată din Samira Armenean, Iulia Ivan și Taria Nagy a ocupat un merituos loc 4 în finală.