CSU Atlassib Sibiu in Final Four-ul Cupei Romaniei

CSU Atlassib Sibiu s-a calificat in Final Four-ul Cupei Romaniei. Meciul decisiv, desfasurat aseara in cadrul Cupei Romaniei a fost dramatic. Au fost nevoie de prelungiri pentru ca echipa noastra sa se califice. Sibiul a castigat partida dupa 45 de minute, scor 102-94 (25 – 13, 15 – 14, 16 – 33, 29 – 21, 17 – 13).

CSU SIBIU

CSU Atlassib Sibiu a inceput in forta partida din manșa a doua a Cupei Romaniei. In prezenta fanilor, jucatorii sibieni s-au dezlantuit și au oferit un spectacol extraordinar suporterilor. Totul parea sigur la pauza mare a partidei, atunci cand CSU Atlassib Sibiu conducea Energia Targu Jiu cu 40 la 27.

Oaspetilor insa a inceput, in a doua parte a partidei, sa le iasa jocul, astfel ca a fost nevoie de prelungiri pentru a se decide echipa calificata. In final, CSU Atlassib Sibiu a fost declarata castigatoare la 8 puncte diferenta, suficiente pentru a-și asigura calificarea in Final Four-ul Cupei Romaniei.

CSU SIBIU 2014

Performanta jucatorilor sibieni vine la 8 ani dupa ce aceasta nu a mai reusit sa ajunga in primele 4 echipe din tara.  Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat cele mai multe puncte, cate 23, Milos Bojovic și LeRoy Hurd, urmati de Christopher Lee, care, chiar de ziua lui, a marcat 16 puncte. Au mai marcat pentru Sibiu: LeVar Seals 13 puncte,  Octavian Popa Calota 10 puncte, Gediminas Zyle 9 puncte, 5 puncte Brandon Johnson și 3 puncte Norbert Pascu. La final, antrenorul sibienilor s-a declarat fericit de prestatia jucatorilor sai.