CSU Atlassib Sibiu a pierdut derby-ul Ardealului

Derby-ul Ardealului, disputat seara trecuta, la Sala Transilvania din Sibiu, s-a terminat in favoare oaspetilor, scor 62-71 (12-12,18-18, 17-12, 15-29). Clujenii si-au luat revansa dupa ce in tur, CSU Atlassib Sibiu invingea U-BT, scor 82- 83.

Partida dintre CSU Atlassib Sibiu si U-BT Cluj Napoca a avut un start sub semnul echilibrului. Dupa un prim sfert terminat la egalitate, 12 la 12, cele doua echipe intrau la vestiare, la pauza mare, tot la egalitate: 18. Sibienii si-au adjudecat si sfertul al treilea, insa in ultimele 10 minute de joc, oaspetii au marit ritmul si au reusit sa invinga la 9 puncte diferenta.

csu sibiu-u-bt cluj (1)

Pentru CSU Atlassib Sibiu au marcat: LeRoy Hurd 19 puncte, Brandon Johnson 13 puncte, Matija Ceskovic 11 puncte, Milos Bojovic 7 puncte, Slobodan Popovic 5 puncte, Octavian Popa Calota 4 puncte si Christopher Lee 3 puncte. Pentru sibieni urmeaza inca un meci acasa, duminica viitoare, pe 15 februarie 2015, la ora 18:00, la Sala Transilvania.