Baschet: O noua victorie pentru CSM Medias

Echipa de baschet CSM Medias s-a impus ieri pe terenul celor de la CSM Tg. Jiu, scor 98-80, intr-o partida ce a contat pentru etapa a 5-a a Ligii Nationale de Baschet Masculin.

Confruntarea din Sala Sporturilor Tg. Jiu a inceput sub semnul echilibrului, gazdele distantându-se apoi pe tabela de marcaj, reusind sa castige primul act cu scorul de 24-17. Echipa noastra a reusit sa revina in sfertul secund si a redus din handicap, scorul pauzei fiind 43-42.

Baietii nostri au iesit foarte montati de la cabine, incepând penultimul act al confruntarii cu un run de 9-0. Reusim un sfert trei foarte bun si preluam conducerea pe tabela de marcaj, scor 72-56, cu zece minute ramase din meci. Ultimul act a apartinut tot echipei noastre, care s-a impus cu scorul de 98-80.

Titus Nicoara a fost cel mai bun jucator al echipei noastre cu 27 de puncte, 7 recuperari si o pasa decisiva. Jacob Gibson a reusit 19 puncte, 3 recuperari si 5 pase decisive. Nikola Siladji a terminat partida cu 18 puncte si 5 recuperari.

Pentru echipa noastra, urmeaza jocul de pe teren propriu cu BC Athletic Constanta. Confruntarea este programata vineri, 15 noiembrie, cu incepere de la ora 18.00.