BCM U Pitesti isi adjudeca trofeul Memorialului Tordai 2016

Echipa antrenata de Hristu Sapera a castigat trofeul turneului, care s-a desfasurat intre 25 si 28 august, in Sala Transilvania. Echipa sibiana a fost invinsa, in finala mare, de pitesteni si a terminat pe locul al doilea, urmata de CSM CSU Oradea. Dupa trei zile, in care iubitorii baschetului au putut urmari sase dintre cele mai titrate echipe de baschet din Liga Naționala, astazi, Sala Transilvania a gazduit finalele pentru stabilirea clasamentului. In prima confruntare, de la ora 10:00, Dinamo a invins echipa din Craiova, scor: 86-63.

Elemer Tordai

Au urmat campioana CSM CSU Oradea si vicecampioana, BC Mures Tg. Mures, echipe ce au luptat pentru locul trei, iar oradenii si-au adjudecat victoria, scor 71-56. Cu cate doua victorii, BCM U Pitesti si BC CSU Sibiu au jucat finala mare, meci castigat de echipa lui Sapera, scor 75-54.

”Pentru noi a fost un turneu bun, cu doua victorii, una dintre ele dupa un meci slab, alta dupa un meci mult mai bun, cu Tg. Mures. Astazi am fost lipsiti de energie si s-a vazut asta. Diferenta a facut-o atitudinea. Nu pentru ca am ratat atat de mult, ci din cauza atitudinii diferite. Noi am considerat ca este un meci amical, Pitestiul a considerat un meci oficial. Si-au dorit mai mult, au putut mai mult, noi nu am reusit sa revenim, chiar daca de la pauza incolo ne-am fi dorit sa fim mai buni. Ambele reprize au fost la fel de slabe, ca si energie, pentru noi. Ei nu au marcat asa de bine in prima repriza, apoi si-au dat seama ca nu intampina rezistenta din partea noastra. Cred ca Pitestiul a si fost cea mai buna echipa de la turneul acesta, la momentul acesta, si tot asa cred ca noi am fost a doua echipa ca valoare, la momentul acesta. Dar asta nu reprezinta ceva pentru campionat, pentru ca, sa nu uitam, Oradea a venit cu cateva zile mai tarziu in pregatire, s-a vazut ca sunt in urma si sigur vor mai creste. La fel si Muresul”, a declarat Dan Fleseriu, antrenorul BC CSU Sibiu.

Pentru BC CSU Sibiu urmeaza un meci de pregatire, in deplasare, cu echipa din Pitesti, in 4 septembrie, urmand ca in 9 si 10 septembrie sa participe la Cupa Timisoara.