Baschet: Sibienii lupta pentru calificarea in prima grupa

CSU Atlassib Sibiu lupta sambata, de la orele 18:00, pe teren propriu, cu CS Gaz Metan Medias. Sibienii iau ca singura varianta victoria in meciul din etapa a XX-a, rezultat ce le-ar aduce calificarea in prima grupa valorica ce reuneste cele mai bune sase echipe din tara, dupa prima faza a sezonului. Meciul de la sfarsitul acestei saptamani are o miza extrem de importanta pentru elevii lui Dan Fleseriu.

CSU SIBIU

O victorie cu Gaz Metan Medias i-ar trimite in prima grupa valorica. Inaintea partidei de sambata, Dan Fleseriu si Georgian Paun au declarat: ”Urmeaza un meci in care va trebui, obligatoriu, sa jucam la victorie. Este meciul care ne poate califica in prima grupa valorica. Ne-au ajutat putin si rezultatele celorlalte echipe si, daca reusim sa castigam acest meci, suntem calificati in primele sase. Nu exista alta varianta, in afara victoriei, in modul de abordare a acestui meci. Vom vedea daca reusim sa facem si un meci bun. Mediasul are jucatori cu aruncare foarte buna de la distanta, practica o aparare destul de buna, dar nu sunt constanti, timp de 40 de minute, iar noi trebuie sa valorificam acest lucru. In meciul pe care l-au avut cu Steaua au fost aproape pe final, desi inainte cu doua minute Steaua conducea cu 12 puncte. Asta inseamna ca nu renunta niciodata si ca trebuie sa avem atentie marita timp de 40 de minute, pana se termina meciul. Ei ne-au demonstrat acest lucru si in meciul de la ei acasa (nr.din tur), cand noi am condus cu 20 de puncte, iar la final au revenit si am castigat la diferenta mai mica. Legat de lotul nostru, avem ceva probleme medicale dupa ultimul meci, dar sper sa putem folosi toti jucatorii, nu asa cum s-a intamplat la Craiova”, a spus Dan Fleseriu, antrenorul principal al CSU Atlassib Sibiu.

”In opinia mea, meciul cu Mediasul este cel mai important de pana acum, din campionat, pentru ca o victorie ne aduce cu siguranta calificarea in primele sase echipe. Va fi un meci greu, pentru ca si ei joaca sub presiune, au nevoie de aceasta victorie. Noi suntem motivati sa castigam si cred ca vom face un meci bun. Suporterii nostri trebuie sa tina cont ca este un meci foarte important si ca avem nevoie de sustinerea lor, asa ca ii rugam sa vina la sala”, a spus Georgian Paun. In tur, CSU Atlassib Sibiu au invins, pe terenul lui Gaz Metan Medias, scor final 84-74. Meciul de baschet de sambata incepe la orele 18:00 si nu va fi televizat.